Πρωταθλήτρια στο καράτε η Ελληνική Αστυνομία

Το Σάββατο 03 Νοεμβρίου 2018 στο κλειστό Γυμναστήριο που βρίσκεται στο χώρο του Badminton στο πάρκο Γουδή έγινε το πρωτάθλημα Ενόπλων Δυνάμεων και Σωμάτων Ασφαλείας
ΚΑΡΑΤΕ.
Θριαμβεύτρια για άλλη μια χρονιά ήταν η ομάδα της Ελληνικής Αστυνομίας αποδεικνύοντας ότι στα μαχητικά σπορ είναι ασυναγώνιστη.
 Στο πρωτάθλημα αυτό συμμετείχε και η Εθνική ομάδα Ενόπλων Δυνάμεων της Κύπρου που κατετάγη δεύτερη μετά την ομάδα της ΕΛ.ΑΣ.
Οι Αστυνομικοί – αθλητές του καράτε κέρδισαν 6 χρυσά, 3 αργυρά και 3 χάλκινα μετάλλια.
Ο Αστυνομικός – αθλητής που ξεχώρισε ήταν ο Αστ/κας Γιδάκος Νίκος στην κατηγορία μέχρι 67 κιλά.
Ο Νίκος Γιδάκος αγωνίσθηκε λίγες ώρες πριν την αναχώρηση του για το παγκόσμιο πρωτάθλημα της Μαδρίτης στο οποίο θα αγωνισθεί στις 07/11/18.
Ο αθλητής αυτός είναι από τις μεγάλες ελπίδες της Ελληνικής αποστολής για διάκριση στους αγώνες αυτούς.
Τους τελευταίους μήνες μετά και την μετάθεση του στην Υ.Φ.Α.Α. μπόρεσε να προετοιμασθεί καλύτερα για να είναι ανταγωνιστικός στο μεγάλο αυτό αθλητικό ραντεβού.
Εξαιρετική ήταν και η αγωνιστική παρουσία του Ειδικού Φρουρού Δόβα Αριστογένη που κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία μέχρι 75 κιλά, καθώς και το χρυσό μετάλλιο στο ΚΑΤΑ ανδρών (αγώνας επίδειξης).
Ανάλογη με του Δόβα ήταν και η εμφάνιση που έκανε η  Αστ/κας Βαγιανού Μυρτώ που ήταν νικήτρια στην κατηγορία open των γυναικών, καθώς και στο ΚΑΤΑ γυναικών (αγώνας επίδειξης).
Χρυσό μετάλλιο κέρδισε και ο νικητής του Αστυνομικού εμφύλιου στα + 84 κιλά Καραπαναγιώτης Αλέξανδρος που επιβλήθηκε με βραχεία κεφαλή (με τις ποινές) του Δεμπρόπουλου Θωμά σε ένα αγώνα πλήρως ισορροπημένο.
Ο Αρχ/κας Βατσιλίδης Γεώργιος κέρδισε δύο μετάλλια, αργυρό και χάλκινο, στο ΚΑΤΑ (αγώνας επίδειξης) ανδρών και στα + 84 κιλά αντίστοιχα.
Στην κατηγορία μέχρι 84 κιλά ο Αστ/κας Αναγνωστόπουλος Ιωάννης ήταν δεύτερος και τρίτοι οι Αστ/κες Τζανακάκης Αθανάσιος και Στεργιάννης Παναγιώτης.
Ο Στεργιάννης Παναγιώτης αγωνίζεται έχοντας λάμες στο πόδι από τροχαίο με δίκυκλο.